آداب دست دادن در تشریفات

آداب دست دادن در تشریفات دیپلماتیک

آداب دست دادن در تشریفات دیپلماتیک بسیار مهم است. در کشورهای دیگر، دوره های مختلفی برای آموزش تشریفات وجود دارد. اما مبنای بیشتر این آموزش ها، اصولی قراردادی است که  از سوی مقام های همه کشورها اجرا می شود.
در ایران نیز برای کارآموزان جدید وزارت امور خارجه، دیپلمات ها و مقام های سیاسی کشور، دوره های مختلفی برگزار می شود.
بیدار مغز می گوید  که بخشی از این اموزش که حدود 20 ساعت را دربرمی گیرد و به دیپلماسی عملی می پردازد زا در طول این سالها برعهده داشته است. ضمن این که او تایید می کند که برای شخص وزیر امورخارجه و رئیس جمهور نیز دوره های خاصی برای آموزش تشریفات برگزار می شود.

اصول قراردادی آداب دست دادن در تشریفات

در تشریفات دیپلماتیک، اصول خاصی برای رفتار در دیدارهای رسمی بیان شده است.به عنوان مثال برای دست دادن ، 7 قرار تشریفاتی ذکر شده که دیپلمات ها آن را رعایت می کنند.
بعضی از این قرارها به شرح زیر است:
  • مقام بالاتر حق درازکردن دست را برای دست دادن دارد. اگر مقام بالاتر دستش را دراز نکرد، طرف مقابل حق ندارد دستش را به سوی او دراز کند.
  • دست، باید گرم و خشک باشد.
  • وقتی دست طرف مقابل را می گیریم باید چند ثانیه آن را نگه داشته و ان را به ملایمت بفشاریم.
  • موقع دست دادن باید همزمان در چشم طرف مقابل نگاه کنیم.
  • در مورد نشستن و تقدم و تاخر آن هم یک نکته قابل ذکر است. این که طبق اصول تشریفات، میهمان برای نشستن در یک مراسم حتما باید از طرف میزبان، دعوت به نشستن شود.
شما می‌توانید مقاله کامل آداب دست دادن را در سایت سفیران مطالعه کنید.
من شنیدم چند روز پیش در مراسم خداحافظی سفیر ایتالیا، او بلافاصله پس از دست دادن با آقای دکتراحمدی نژاد رفته و روی مبل خود نشسته. در صورتی که طبق اصول و آداب، باید صبر می کرد تا میزبان یعنی رئیس جمهور کشورمان او را دعوت به نشستن کند.
منبع : فرارو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
همکاری می کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *