آداب دست دادن

آداب دست دادن – چگونه درست دست بدهیم؟

دست دادن یکی از نشانه‌های ادب و احترام در مواجه با افراد آشنا محسوب می‌شود. دست دادن نیز آداب و قواعد خاص خود را دارد. از نحوه دست دادن یک فرد می‌توان به حالات درونی و حتی شخصیت آن فرد پی برد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا مقاله‌ای درباره آداب دست دادن بنویسم تا شما کاربران عزیز بتوانید در مراسم‌های مهم از نحوه درست دست دادن آگاه باشید.

شیوه صحیح دست دادن

شما باید به حالتی پذیرا به طرف مقابل دست بدهید. به این معنا که کف دست شما به جای پشت دست نمایان باشد. در علم زبان بدن این نحوه دست دادن نشانه اعتماد به نفس نیز است. نه شل دست بدهید و نه محکم. همیشه سعی کنید تعادل را حفظ کنید. بهترین حالت این است که اندکی محکمتر از طرف مقابل دست بدهید. این کار همراه با لبخند نشانه شوق و اشتیاق شما برای معاشرت است.

نکته مهم دیگر این است که تمام دست شما باید با دست طرف مقابل در تماس باشد. اگر میزبان هستید یا به مهمانی دعوت شده‌اید سعی کنید غذا یا نوشیدنی را با دست چپ گرفته تا در مواقع دست دادن راحت باشید.

اگر نشسته‌اید و فردی برای دست دادن نزد شما می‌آید مهم است که به احترام او از جای خود بلند شوید.

اشتباهات رایج در دست دادن

دست دادن با سر انگشتان و شل دست دادن یکی از بدترین اشتباهات رایج است که نشانه بی میلی شما نسبت به معاشرت با طرف مقابل است. اگر شخصی با شما اینگونه دست دهد چه حسی پیدا می‌کنید؟ جز اینکه فکر کنید فرد مقابل چقدر مغرور و متکبر است؟ یا اینکه به زور با شما دست می‌دهد و علاقه‌ای به صمیمیت ندارد. یا حتی اینکه طرف مقابل شما چقدر تنبل است.

زمانی که دستتان عرق کرده بهتر است به دست دادن با دیگران اقدام نکنید. حتی زمانی که دستان خود را شسته‌اید و خیس هستند نیز اینکار را نکنید. ابتدا سعی کنید دست خود را خشک کرده سپس دست بدهید. در غیر اینصورت عذر خواهی کرده و دلیل دست ندادنتان را به طرف مقابل بگویید.

نباید دست فرد مقابل را برای مدت طولانی گرفته و بفشارید چون ممکن است موذب شود. ابتدا دست خود را شل کرده و به آهستگی دست او را رها کنید تا بی احترامی نیز نشود.

سفیران مرجع تخصصی تشریفات

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
همکاری می کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *