آداب مهمانی رفتن

آداب مهمانی رفتن

مهمانی رفتن یکی از اعمالی است که همه افراد در طول زندگی بارها انجام می‌دهند. در فرهنگ ایرانیان نیز مهمانی رفتن و مهمان دعوت کردن بسیار رواج دارد و این موضوع به دلیل خون گرمی ایرانیان و علاقه آنها به دوستان و فامیل است. در این مقاله قصد داریم درباره آداب مهمانی رفتن صحبت کنیم.

شاید تصور کنید رفتن به خانه اقوام و دوستان نیازی به رعایت آداب خاصی ندارد. اما بهتر است با آداب مهمانی رفتن آشنا شوید و آن را در هر نوع مهمانی که دعوت می‌شوید به کار بگیرید تا به میزبان احترام گذاشته و زمان خوبی را با هم سپری کنید. در این صورت این آداب به یک عادت در وجود شما تبدیل خواهد شد. پس با ما همراه باشید تا مهمترین اصول مهمانی رفتن را بگوییم.

1- بدون دعوت به منزل کسی نروید.

سرزده به مهمانی رفتن به هیچ عنوان کار درستی نیست. چون ممکن است میزبان در شرایط مناسبی قرار نداشته باشد و تنها به علت رو دروایسی شما را قبول کند. بهترین حالت این است که دعوت بشوید. اما اگر علاقه دارید برای یک عصرانه یا شب نشینی به دیدن اقوامتان بروید بهتر است از یک روز قبل با آنها تماس گرفته و پس از پرسیدن حال و احوال و صحبت‌های معمولی مطمئن شوید میزبان برنامه خاصی نداشته باشد. در این صورت می‌توانید اطلاع دهید که برای روز آینده مهمان او خواهید شد.

اگر میزبان نتوانست حضور شما را قبول کند به هیچ عنوان ناراحت نشوید و بگذارید خودش زمان دعوت را برای شما مشخص کند.

2- زمان بسیار زیادی را مهمان نباشید.

در بسیاری مراسم‌ها مانند عروسی و ترحیم و … زمان شروع و پایان مراسم اعلام می‌شود و همه چیز مشخص است و شما باید به موقع در مهمانی حضور پیدا کرده و راس ساعت نیز مراسم را ترک کنید. مسئله زمانی پیش می‌آید که شما به خانه یکی از اقوام و دوستانتان دعوت هستید. اگر در ایام عید هستید بهتر است زیاد ننشینید زیرا ممکن است برای میزبان مهمان‌های دیگری نیز بیاید. در ایام دیگر نیز سعی کنید حضورتان در خانه میزبان بیش از دو ساعت نشود مگر اینکه میزبان خود اصرار زیادی برای ماندن شما داشته باشد یا از قبل برای ناهار یا شام دعوت شده باشید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله آداب میزبانی را نیز مطالعه کنید.

3- به همه سلام کنید.

وقتی وارد خانه‌ی مهمان می‌شوید ادب حکم می‌کندبا همه از بزرگ و کوچک سلام و احوالپرسی کند. بهتر است از نزدیکترین فرد به خود احوالپرسی کردن را شروع کنید نه اینکه ابتدا به سراغ کسانی که با شما صمیمی‌تر هستند بروید مگر اینکه در جمع بزرگترها نیز حضور داشته باشند. در این صورت باید برای احترام اول با بزرگترها  احوالپرسی کنید.

4- در گوشی صحبت نکنید.

بسیاری اوقات پیش آمده در مهمانی‌ها افرادی را دیدیم که با هم درگوشی پچ پچ می‌کنند. این کار دور از ادب و بسیار زشت است. حتی اگر صحبت شخصی دارید بهتر است آن را به بعد از مهمانی موکول کنید.

سایر نکات مهم در مهمانی

  • مراقب کودکان خود باشید تا زیاد شلوغ نکرده و خانه میزبان را به هم نریزند.
  • در مسائل شخصی سایر میهمانان و میزبان نظیر درآمد، ازدواج، زمان بچه دار شدن و … کنجکاوی نکنید.
  • از دستپخت و پذیرایی میزبان تعریف کنید.
  • سعی کنید آخرین نفری نباشید که مهمانی را ترک می‌کند.
  • در انتها از میزبان برای زحماتش تشکر کنید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
همکاری می کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *