تقلید صدا

همه چیز درباره تقلید صدا

تحقیقات جدید دانشمندان نشان می‌دهد در زمان تقلید از صدای فردی قسمت های خاصی از مغز انسان فعال می‌شود. پس می‌توان گفت تقلید صدا هنر و توانایی مغز است. صدا یک کانال برای معرفی شخص و راهی برای مکالمه و ارتباط است. محققان از این طریق به دنبال راهی برای افرادی هستند که به علت آسیب مغزی قدرت مکالمه خود را از دست داده‌اند.

محققان هنوز روی این موضوع کار می‌کنند و سعی دارند متوجه شوند در زمان تقلید از صدا و تغییر لهجه چه قسمت هایی از مغز فعال می‌شوند.

تقلید صدا چیست؟

تکرار گفتار یک شخص با آوای همان شخص را تقلید گفتار می‌گویند. برای مثال مقلدان سعی می‌کنند صدای خوانندگان و بازیگران را دقیقا با لحن صحبت خود آنها اجرا کنند. این کار به یک هنر پرطرفدار بین مردم تبدیل شده است.

حکم تقلید گفتار چیست؟

از آنجا که تقلید لهجه و صدا به یکی از تفریحات در جامعه ما تبدیل شده است به همین دلیل تصمیم گرفتیم ببینیم این کار از لحاظ دینی چه حکمی دارد.

تقلید لهجه اگر موجب مسخره کردن یک قوم شود حرام است. این کار غیبت محسوب نمی‌شود. لهجه نیز یک عیب محسوب نمی‌شود. تقلید آن نیز مانعی ندارد ولی اگر برای مسخره کردن و خندیدن باشد حرام است.

تقلید صدای افراد نیز اگر بدون اجازه آنها انجام شده و باعث اهانت و مسخره کردن فرد شود حرام است.

بزرگان تقلید صدای ایرانی

یوسف کرمی

یوسف کرمی اهل کرمانشاه است و به خوبی صدای عادل فردوسی پور را تقلید می‌کند. او کار خود را تقلید صدا نمی‌داند بلکه به آن آواسازی می‌گوید. او می‌گوید 4 سال تمرین کرد تا توانست صدای عادل فردوسی پور را تقلید کند.

محمدرضا ذریه

این هنرمند اهل شیراز است و علاوه بر تقلید گفتار صدای خوبی دارد و یک آلبوم با نام  احساس پاک دارد که اشعار آن را همسرش سروده است. از توانایی های او می‌توان به نی زدن با بینی اشاره کرد.

سامان تهرانی

اگر اهل دیدن تلویزیون باشید ممکن است با سامان تهرانی آشنا باشید. او کار خود را از اجرا و تئاتر در مدرسه شروع کرد.  به علاوه سعی کرد موسیقی و آواز نیز یاد بگیرد.

حسن ریوندی

حسن ریوندی کار خود را از 27 سال پیش در 15 سالگی و با تقلید صدای شخصیت های کارتونی شروع کرد. او در تقلید صدای خوانندگان مهارت بسیاری دارد. او بسیار مشهور و پر طرفدار است و کنسرت های خنده نیز برگزار می‌کند.

حمید ماهی صفت

ماهی صفت کار خود را از سال 75 شروع کرد. ظاهر او به مستربین شباهت دارد. کارهای خود را به صورت قراردادی انجام می‌دهد و از بلیت فروشی متنفر است. به علاوه برای انجام کارهایش نویسنده و عوامل پشت صحنه ندارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
همکاری می کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *