جشن چیست

از معنای لغوی جشن تا معرفی جشن های باستانی ایرانی

در این مقاله از سفیران داریم ببینیم جشن چیست ؟ در لغت به چه معناست و سپس جشن‌های باستانی ایرانی را معرفی کنیم. پس در این مطلب ما را همراهی کنید.

جشن چیست ؟

انسان ها زمانی که شاد هستند برای اینکه شادی هایشان را با دیگران سهیم شوند مراسمی گرفته که به آن جشن می‌گویند. در جشن ها دوستان و آشنایان دور هم جمع شده می‌گویند و می‌خندند. به موسیقی گوش می‌دهند و از آنها پذیرایی می‌شود و …

معنای لغت جشن

جشن در فارسی از کلمه یسن گرفته شده است، زیرا اصولا جشن ها جنبه‌ای مذهبی داشتند و مردم در آنها به ستاش و عبادت خدا می‌پرداختند. اما بعدها به انواع شادی‌هایی که با گردهمایی همراه بود جشن گفته شد. در گذشته به جشن بزم نیز می‌گفتند.

جشن های مهم ایرانی

از مهمترین جشن‌های ایرانی می‌توان جشن عید نوروز را نام برد که مردم با خرید لباس جدید، دعوت مهمان و مهمانی رفتن و آجیل و شیرینی سال جدید را با شادی شروع می‌کنند.

شب یلدا نیز که بلندترین شب سال است بهانه‌ای شده برای جمع شدن فامیل دور هم و جشن گرفتن تا پاسی از شب. چهارشنبه سوری نیز یک جشن باستانی دیگر ایرانیان است.

علاوه بر موارد گفته شده مردم ایران در عیدهای مختلف مثل عید قربان و عید غدیر و … که همگی جنبه مذهبی دارند نیز جشن می‌گیرند.

نقش تشریفات در جشن ها

امروزه استفاده از تشریفات در جشن ها و گردهمایی های مختلف بسیار مرسوم شده است. زیرا با اینکار میزبان لحظاتی با آرامش بیشتر را تجربه کرده و در انتها یک جشن خوب و باکیفیت را خواهد داشت. مهمانان نیز از جشن لذت می‌برند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
همکاری می کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *