همایش و سمینار

تاریخچه همایش و سمینار

برای اینکه به مفاهیم همایش و سمینار های امروزی پی ببرید و بتوانید به نحو احسن یک همایش یا کنفرانس برگزار کنید، خوب است که با تاریخچه گردهمایی و همایش نیز آشنا باشید. به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم این مقاله را گردآوری کنیم تا شما کاربران محترم سفیران را با مفهوم همایش و کنفرانس آشنا کنیم. پس تا پایان نوشته با ما همراه باشید.

اولین همایش و گردهمایی

برخی از محققان و پژوهشگران تاریخچه اولین همایش را مربوط به پنج هزار سال قبل از میلاد مسیح نسبت می‌دهند. سومریان باستان در جلساتی همراه با بزرگان خویش مکاتبه های تجاری خود را ثبت و ضبط می‌کردند و پیشنهاداتی را برای رشد هرچه بیشتر به یکدیگر می‌دادند. از این قبیل گردهمایی ها را در موارد دیگری نظیر طراحی و ساخت اهرام مصر، کنترل ارتباطات در روم باستان یا چهارچوب قوانین تجارت در ونیز در قرن چهاردهم نیز می‌توان دید.

اولین همایش در ایران

اولین همایش در ایران که رویکردی به خرد جمعی داشت در زمان پادشاهی کوروش بزرگ برگزار شد. در این گردهمایی از بزرگان ایران دعوت شد تا درباره مسائل مختلفی نظیر ضرورت توجه به روابط انسانی یا طراحی مکانی برای نگهداری مواد بپردازند.

همایش و سمینار در گذر زمان

تاریخ نشان می‌دهد که در دولت ها همواره نخبگان و بزرگان در هر حکومتی با برگزاری گردهمایی و همایش ها و اعتقاد به خرد جمعی همواره در پی بهبود شرایط جامعه یا مدیریت بحران ها بوده‌اند. اما امروزه با پیشرفت بشر و علاقه سیری ناپذیر انسان به پیشرفت و علم دوستی سبب شده است که همایش و سمینار ها بیشتر قالبی علمی به خود بگیرند. زیرا عطش انسان در رسیدن به موفقیت در هر زمینه‌ای سیری ناپذیر است. پس وجود همایش و سمینار برای نشست نخبگان و اندیشمندان برای به اشتراک گذاشتن تجربیات و راه‌ حل ها و … امری ضروری است. نکته مهم برگزاری یک همایش و سمینار حرفه‌ای است. اما چگونه می‌توان در این امر به موفقیت رسید؟

موفقیت در برگزاری همایش و سمینار

در ظاهر یک فرمول مشخص برای برگزاری همایش و کنفرانس وجود دارد. همچنین یک سری قوانین و استانداردهای خاص که باید از آنها پیروی کرد. متدهای خاصی برای برگزاری گردهمایی وجود دارد. البته با توجه به حوزه سمیناری که قرار است برگزار شود و نوع آن تمامی تدارکات متفاوت خواهد بود. به این تفاوت ها و نکات ریز متخصصان امور تشریفات آگاه هستند. پس نباید دیدی منفی به برگزاری همایش و سمینار داشت بلکه باید به دنبال متخصص در این زمینه بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
همکاری می کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *